Velký Osek

Obec Velký Osek o rozloze 4 km2 s 2160 obyvateli položená v nadmořské výšce 193 m n. m. se nachází 8 km od historického města Kolín a 8 km od lázeňského centra Poděbrady. První zmínka o obci pochází z r. 1228, kdy ves patřila benediktýnskému klášteru u sv. Jiří na Hradě pražském. Velký rozmach obce nastal v 19.století při výstavbě železničního koridoru s odbočkou na Hradec Králové. Velmi dobré dopravní spojení (dálnice D11, železnice), předurčuje obec k dalšímu rozvoji. V obci je Masarykova základní škola, mateřská škola, obecní knihovna, pošta i zdravotní středisko s lékárnou. Obec také zajišťuje prostřednictvím vlastní pečovatelské služby péči o starší občany. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Velký Osek pomáhá profesionálům
s likvidací požárů.

V obci se nachází také řada památek a zajímavostí. K nejvýznačnějším z nich patří katolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova z r.1934 a před ním umístěné  pískovcové barokní sousoší Kalvárie z r.1761, které je zapsáno v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Pomník Mistra Jana Husa je umístěný na stejnojmenném náměstí, kde byl r.1935 navrtán v hloubce 59 m pramen minerální vody. Minerální voda tohoto “Obecního pramenu“ je klasifikována jako přírodní, slabě kyselá mineralizovaná kyselka hydrogenuhličitano-sodného typu, studená, hypotonická. Z chemického rozboru provedeného Referenční laboratoří přírodních léčivých zdrojů MZ ČR v Mariánských lázních vyplývá řada příznivých vlivů na lidský organismus. Denní dávka 1 litru vody dodá tělu dostatek : sodíku, hořčíku (proti stresu), vápníku (stavba kostí), železa (červené krvinky), fluoridu (zuby), jodidu (na správnou činnost štítné žlázy), hydrogenuhličitanu (proti pálení žáhy).

V okolí obce probíha řada turisticky značených tras, které vedou přes chráněná území (Tonice, Bezedná) a národní přírodní rezervaci (Libický luh). Ubytování naleznete v příjemném prostředí rozsáhlého komplexu „Motelu U Jezera“, v kulturním domě „Dělnický dům“ se točí kvalitní Postřižinské pivo z Pivovaru Nymburk.

K činným spolkům obce patří T.J.Sokol, FK Viktorie, FŠ Velký Osek, zahrádkáři, rybáři, hašiči, včelaři. Spolek Hastrman zajišťuje pro příchozí na rybníku Máčidlo sportovní rybaření.

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve svém usnesení č.129 z 22.5. 2008 podporuje výstavbu „Národního bruslařského stadionu Velký Osek“ a doporučuje Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvu financí podílet se aktivně na realizaci tohoto projektu. Tento areál bude sloužit pro rychlobruslení, krasobruslení, lední hokej, sledge hokej, curling. Sportovní přípravu zde budou provádět i atleti a lyžaři.

www.velky-osek.cz