Dobšice
Obec, rozdělená řekou Cidlinou na části Libněves a Dobšice leží na okraji Polabské nížiny v nadmořské výšce 200 m. Na katastrálním území 667 ha je trvale hlášeno k pobytu 192 obyvatel.
První
zmínka o obci pochází z roku 1374. Pověst praví, že vesnice získala své jméno po
svém prvním obyvateli Dobeši. Počátkem 15. století stávala v Dobšicích
tvrz, kterou vlastnil Jan Kojata ze Zásady a od roku 1430 Jan z Hostic. Dodnes
se v těchto místech říká na Zámečku. V roce 1837 postavil velkoobchodník Herz
na pozemcích chlumeckého velkostatku cukrovar. Dochovaly se fotografie tohoto
díla, které zaměstnávalo mnoho obyvatel z okolí. V roce 1894 podnik vyhořel,
ale již roku 1895 byl znovu provoz obnoven. Ke zbourání cukrovaru došlo v roce
1933, protože zbankrotoval.
V katastru obce bylo v roce 1899 objeveno rozsáhlé keltské pohřebiště. Na podkladě těchto nálezů bylo v roce 2008 slavnostně otevřeno Muzeum Keltů. Vzniklo na základě archeologického výzkumu prováděného v letech 1899 – 1927 zakladatelem Polabského muzea v Poděbradech Janem Hellichem. Na pohřebišti dlouhém téměř 300 m bylo nalezeno 27 hrobů, jejichž stáří se odhaduje na 4. a 3. stol. př. n. l. - tzv. doba laténská. Jsou zde vystaveny originály různých předmětů běžné denní potřeby, jako jsou náramky, nádoby, zbraně a jiné. Seznámíte se: světem žen, světem mužů, pohřebními zvyklostmi a základními zemědělskými činnostmi. Součástí prohlídky je krátký výukový film s názvem: “ Ze života Keltské osady“. Expozice je určena nejen místním, ale zejména školám i ostatní široké veřejnosti. Muzeum se nachází v budově obecního úřadu a jeho součástí je i místní knihovna a kulturněturistické informační centrum.
Náves zdobí dva
památníky. Starší pocházející z r. 1867 je pomník sv. Petra a Pavla (tzv.,,Boží
muka“). V roce 2007
byl zrekonstruován a tvoří důstojný symbol na místní návsi. Mladší věnovala obec
v r.1948 památce padlých občanů v první a druhé světové válce.
Dobšice se mohou pochlubit i několika významnými rodáky. Dne 13. Dubna 1840 se zde narodil pěvec Josef Navrátil-Ratili, vynikající český tenorista, který působil v Národním divadle a později založil Národní operu v Gruzii. Jeho rodný dům čp. 16 byl opraven a je ve vlastnictví obce. Dalšími rodáky jsou automobiloví závodníci Jiří a Zdeněk Pohlové. Zdeněk jezdil ve třicátých letech na bugatce a vyhrál závod Zlatá přilba. Ze současnosti je známý cyklokrosový závodník Václav Ježek. Nyní je reprezentantem ČR a žije v Mladé Boleslavi.
V obci prosperuje hostinec zvaný Dobšický šenk, který byl vybudován v roce 1979. Jeho kulturní sál má kapacitu 150 míst a je využíván k pořádání různých kulturních akcí.
V obci působí občanské sdružení Dobšané, které sdružuje nejen místně působící organizace, ale i různé spolky z okolních obcí. Mezi místní patří zejména Dobrovolní hasiči, Přátelé dobré zábavy, břišní tanečnice – Dobšické Venuše, Klub zoufalých turistů a hudební skupina Cidlinka. Díky těmto spolkům lze v obci realizovat různé projekty, na které o.s. Dobšané získává granty. Podílejí se i na pořádání karnevalů, posvícení, silvestra, a zejména na organizaci poutě, která je vždy pojata jako keltské slavnosti, sraz rodáků a sraz Dobšic z celé ČR.
V obci je vybudováno cykloturistické odpočívadlo s naučnými tabulemi o okolních přírodních zajímavostech – vrch Oškobrh a Žehuňský rybník.
Další
zajímavostí se stane právě budované dětské hřiště a skanzen ve stylu keltského
oppida. Dvě hřiště, upravené na kopanou a tenis, se v současnosti využívají
pouze rekreačně.
Pěkné životní prostředí umocňuje zeleň, vysázená po celé vsi a řeka Cidlina,
která zde tvoří několik slepých ramen s pěknými meandry. Okolí řeky je bohaté na
různé druhy rostlin a živočichů. Dobšice jsou vstupní branou k chráněnému území
Natura 2000 – Žehuňský rybník.